موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان

موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان
در این جلسه، قصد داریم یک مرور کلی بر آنچه در جلسات قبل گفتیم، داشته باشیم و پس از آن، به معرفی موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا می‌پردازیم و علت موفقیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم. چه کمپین بازاریابی محتوایی موفق محسوب می‌شود؟ با مطالعه تجربه‌های موفقی که در این پست بررسی شده، می‌توانید پاسخ سوال خود را دریافت کنید. در کالج تپسل بیشتر بخوانید

در جلسات قبل، تمامی اطلاعات و مفاهیم لازم در بازاریابی محتوا را آموزش دادیم. در این جلسه، قصد داریم یک مرور کلی بر آنچه در جلسات قبل گفتیم، داشته باشیم و پس از آن، به معرفی موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا می‌پردازیم و علت موفقیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم. چه کمپین بازاریابی محتوایی موفق محسوب می‌شود؟ با مطالعه تجربه‌های موفقی که در این پست بررسی شده، می‌توانید پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

 

مروری بر آموزش های بازاریابی محتوا در جلسات گذشته
تعریف بازاریابی محتوا به صورت مختصر
بازاریابی محتوا، نوعی رویکرد بازاریابی است که روی تولید و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط با کسب‌وکارها متمرکز است. هدف از این رویکرد، جذب کاربران جدید و حفظ مخاطبین قبلی و در نهایت، تبدیل آن‌ها به مشتری به منظور سودآوری بیشتر برای کسب‌وکارها است. این نوع بازاریابی، بر خلاف تبلیغات و انواع دیگر بازاریابی، رویکرد تهاجمی ندارد و بر جذب کاربر از طریق ارائه محتوای ارزشمند تاکید دارد.

در جلسات گذشته این بلوک، درباره مفهوم استراتژی بازاریابی محتوا، انواع محتوای نوشتاری و انواع محتوای بصری، برنامه‌ریزی محتوایی، تولید محتوا، ترویج و تبلیغ محتوا، تحلیل و سنجش میزان موفقیت محتوا و نکات دیگری مانند ویژگی‌ها و ساختار تیم محتوا در شرکت‌های مختلف، نقش بازاریابی محتوا در سئو و تکنیک بازنویسی محتوا صحبت کردیم.

۴ مرحله اصلی بازاریابی محتوا
به طور کلی، می‌توان مراحل بازاریابی محتوا را در تصویر زیر خلاصه کرد.  

مراحل بازاریابی محتوا

۱- برنامه‌ریزی و ایجاد تقویم محتوایی
پیش از آغاز به تولید محتوا، باید به صورت دقیق بدانید چه محتوایی را با چه هدفی و برای چه مخاطبینی می‌خواهید تولید کنید. برای این منظور، باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. برای شناخت مخاطبین خود، باید پرسونای مخاطب ایجاد کنید. چگونگی ایجاد پرسونای مخاطب را در پست مربوط به آن بخوانید. چگونگی ایجاد تقویم محتوایی در جلسه پنجم بازاریابی محتوا توضیح داده شده است.

۲- تولید محتوا
پس از شناخت مخاطبین و مشخص شدن اهداف بازاریابی محتوا، باید محتوایی تولید کنید که متناسب با علایق مخاطبین، مرتبط با کسب‌وکارتان و بر اساس موقعیت کاربر در قیف بازاریابی باشد. محتواها انواع مختلفی دارد که در جلسات دوم، سوم و چهارم، انواع آن را توضیح دادده‌ایم. یکی از تکنیک‌های مورد استفاده برای نوشتن محتواها، استفاده از تکنیک داستان‌سرایی است که در جلسه پنجم بلوک توضیح داده شده است. برای تولید محتوای خوب، باید نویسنده خوبی باشید. ویژگی‌های یک محتوای خوب و یک نویسنده خوب را در جلسه هفتم بلوک بازاریابی محتوا مطالعه کنید.

۳- ترویج و تبلیغ محتوا
در این مرحله، باید محتوایی که تولید کرده‌اید را در محل مناسبی منتشر کنید و در کانال‌هایی که مخاطبین بالقوه شما حضور دارند، تبلیغ کنید. تبلیغ و ترویج محتوا، بخش مهمی از بازاریابی محتوا را شامل می‌شود؛ حتی اگه بهترین محتوا را تولید کنید، اما دیده نشود، برای کسب‌وکار شما هیچ سودآوری ایجاد نخواهد کرد.

۴- آنالیز و تحلیل محتوا
پس از توزیع و تبلیغ محتوا، باید میزان موفقیت استراتژی بازاریابی محتوای خود را بسنجید تا بتوانید محتوای خود را بهینه‌سازی کنید. برای این منظور، باید معیارهای سنجش خاصی را بسته به اهداف و نوع محتوای خود بسنجید. ابزارهای آنالیز زیادی برای محتوا وجود دارد که بهترین آن‌ها، گوگل آنالیتیکس، وب‌مستر و بافر است.  

نمونه‌های موفق بازاریابی محتوا در ایران و جهان
در حال حاضر، بیش از ۸۵ درصد از برندها از استراتژی بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. حدود ۶۰ درصد از بازاریابان در سال ۲۰۱۷ ادعا کردند که با استفاده از بازاریابی محتوا، عملکرد موفق‌تری داشته‌اند. پیش‌بینی می‎شود که بودجه بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۹ به ۳۰۰ میلیارد دلار نیز خواهد رسید. این موضوع، اهمیت و تاثیرگذاری بازاریابی محتوا را مشخص می‌کند. در این بلوک، درباره اهمیت این نوع از بازاریابی به اندازه کافی صحبت کرده‌ایم. امکان دیده شدن ایده‌های شما توسط مشتریان در بازاریابی محتوا بیشتر از تبلیغات معمول است. در این قسمت، با تعدادی از موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا آشنا می‌شویم.

 

۱- بلاگ هاب اسپات (HubSpot)

بلاگ هاب اسپات

هنگامی که درباره بازاریابی محتوا صحبت می‌کنیم، بلاگ هاب‌اسپات همواره در لیست برترین و موفق‌ترین نمونه‌ها محسوب می‌شود. بازاریابی ربایشی یا inbound marketing، برای اولین بار توسط هاب اسپات مطرح شد و درباره آن محتوا تولید شد. هاب اسپات، توسعه‌دهنده و تبلیغ‌دهنده نرم‌افزارها از طریق بازاریابی ربایشی است. این بلاگ برای معرفی کار خود، به جای پرداختن به تبلیغات پر هزینه، از استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد. این شرکت، بلاگ فوق‌العاده‌ای ایجاد کرد و اطلاعات ارزشمندی را در زمینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال به مخاطبین خود ارائه کرد و از این طریق توانست مخاطبین زیادی را جذب کند و به شرکت خود اعتبار ببخشد.

بلاگ هاب اسپات به دلیل داشتن محتواهای ارزشمند در فرمت‌های مختلف (مقالات، ایبوک، اینفوگرافیک، وبینار، ویدئوهای آموزشی و…)، به یکی از مراجع و ابزارهای اصلی برای هر کارشناسی تبدیل شده است. این کار، باعث شد که حتی اگر کسی جزء مشتریان هاب اسپات هم نباشد، از بلاگ هاب اسپات به عنوان یک مرجع مطمئن برای یادگیری استفاده می‌کند. بالعکس این اتفاق نیز ممکن است؛ یعنی مخاطب از طریق بلاگ هاب اسپات، به استفاده از سرویس هاب اسپات تشویق می‌شود.

محتواهایی که در بلاگ هاب اسپات منتشر می‌شوند،بسیار با کیفیت، مرتبط و جذاب است و تمامی معیارهای لازم برای قرار گرفتن در  رتبه‌های بالای موتورهای جستجو را دارد.

از بلاگ هاب اسپات چه چیزی می‌آموزید؟
مهم‌ترین نکته‌ای که از بلاگ هاب اسپات باید یاد بگیرید، این است که تمام زمان و تلاش خود را صرف تولید محتوای باکیفیت کنید. همواره، کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید و سعی کنید در کار خود، بهترین باشید.

۲- بلاگ بافر (Buffer)

بلاگ بافر

بافر، یک اپلیکیشن مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که به شما امکان برنامه‌ریزی دقیق پست‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف و ردیابی نتایج میزان رشد آن‌ها را می‌دهد. اما معجزه اصلی این کسب‌وکار، محصولشان نیست، بلکه نوع بازاریابی محصول است. پایه و اساس بازاریابی آن‌ها، شفافیت و مورد اعتماد بودن است. این دو پارامتر ممکن است ساده به نظر بیاید، ولی نیاز به نبوغ دارد. بافر در حال حاضر، ۴۰۰ هزار نفر کاربر و حدو ۱ میلیون فالوئر در شبکه‌های اجتماعی دارد.

تیم بافر، علاوه بر اینکه محصول خوبی به مردم ارائه می‌دهد و به صورت واضح می‌گوید چه کاری انجام می‌دهد، چگونگی اجرای کسب‌وکار خود را از طریق ایجاد بلاگ بافر به مخاطبان خود به صورت رایگان آموزش می‌دهند و همین موضوع، منجر به اعتماد بیشتر مردم به آن‌ها می‌شود. بلاگ بافر، تحت عنوان Social Media Blog فعالیت می‌کند و نکات و ترفندهای بسیاری را در زمینه رسانه‌های اجتماعی به صورت رایگان به مردم آموزش می‌دهند.

هر پست بلاگ، محتوای ارزشمندی است که سطح دانش مخاطب را افزایش می‌دهد. این دقیقاً همان هدف بازاریابی محتوا است که بتواند مخاطب را از طریق ارائه محتوای ارزشمند جذب کند و مخاطبان قبلی را نیز حفظ کند. زمانی که شما پست‌های بلاگ را می‌خوانید، رمز و رازهای بسیاری را می‌آموزید که در راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق به شما کمک می‌کند. تیم محتوای آن‌ها، دقیقاً داستان‌هایی که مردم مایل به شنیدن آن‌ها هستند را در پست‌های بلاگ بیان می‌کنند، جواب مشکلات خاص افراد مختلف را پیدا می‌کنند و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. در واقع، مخاطبین هدف خود را به خوبی می‌شناسند و محتوایی را تولید می‌کنند که متناسب با علایق و نیازمندی‌های آن‌ها باشد.

از بلاگ بافر، چه چیزی می‌آموزید؟
مهم‌ترین نکته‌ای که از این بلاگ می‌توانید بیاموزید، این است که تمام تمرکز و تلاش خود را در بازاریابی محتوا روی ایجاد محتوای ارزشمند که برای مخاطب مفید باشد، صرف کنید. علاوه بر ارائه محصولات و خدمات خود، مخاطبین و مشتریان خود را مطلع سازید. برخی رمز و رازهای موفقیت کسب‌وکار خود را در اختیار کاربران قرار دهید. برای جلب اعتماد مردم، چه راهی بهتر از بازاریابی محتوا وجود دارد؟

۳- ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی – Hootsuite  

بلاگ hootsuite

Hootsuite، ابزاری برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی است که مدیریت همزمان تمامی اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی را تنها با استفاده از یک ابزار، ممکن می‌سازد. تیم محتوای این ابزار برای بازاریابی کسب‌وکار خود، از وایرال یک ویدئو با ایده بسیار جذاب آغاز کردند. 


نظرات کاربران
ارسال نظر
مقالات
سیستم های هوشمند

سیستم های هوشمند

قبل ازینکه به بررسی سیستم های هوشمند برسیم لازم است تا اندکی درباره سیستم ها و چگونگی هوشمند شدن این سیستمها صحبت کنیم.
چگونه تلفن همراه خود را به یک دوربین باکیفیت برای ضبط در استودیو تبدیل کنیم؟

چگونه تلفن همراه خود را به یک دوربین باکیفیت برای ضبط در استودیو تبدیل کنیم؟

اگر به فروشگاه های تجهیزات الکترونیکی سری زده باشید حتما متوجه بالارفتن سرسام آور قیمت های این وسایل مخصوصاً دوربین های فیلم برداری حرفه ای شده اید. در این آموزش بسیار کاربردی میخواهیم به شما یک مژده دهیم. "دیگر برای ضبط ویدئوهای خود در استودیو نیازی به دوربین های حرفه ای ندارید" و می توانید کار خود را با همین ابزار ساده (تلفن همراه) آغاز کنید. باور نمیکنید؟!! پس حتما این آموزش کوتاه و کاربردی را ببینید و درمنابع مالی خود صرفه جویی کنید.
چگونه تلفن همراه خود را به یک ویس رکوردر تبدیل کنیم؟

چگونه تلفن همراه خود را به یک ویس رکوردر تبدیل کنیم؟

در این آموزش کوتاه و بسیار کاربردی توسط استاد بقوسیان یاد میگیرید که چگونه از تلفن همراه خود یک ویس رکوردر بسیار خوب بسازید. شدیدا به دوستانی که کار تولید محتوا انجام میدن دیدن این ویدئو رو توصیه میکنم.
پرداخت مالیات از طریق بیت کوین در ایالت اوهایو قانونی شد

پرداخت مالیات از طریق بیت کوین در ایالت اوهایو قانونی شد

ایالت اوهایو اولین ایالت آمریکایی شناخته شد که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت مالیات خواهد پذیرفت.
موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان

موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان

در این جلسه، قصد داریم یک مرور کلی بر آنچه در جلسات قبل گفتیم، داشته باشیم و پس از آن، به معرفی موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا می‌پردازیم و علت موفقیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم. چه کمپین بازاریابی محتوایی موفق محسوب می‌شود؟ با مطالعه تجربه‌های موفقی که در این پست بررسی شده، می‌توانید پاسخ سوال خود را دریافت کنید. در کالج تپسل بیشتر بخوانید
7 روز هفته، 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
  • شماره تماس: 03132225332
  • info@rohamtechnology.com