کاربردهای اینترنت اشیا (IoT) در بازارهای مختلف | قسمت دوم

کاربردهای اینترنت اشیا (IoT) در بازارهای مختلف | قسمت دوم
در ادامه مطلب قبلی در مورد کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در بازارهای مختلف، در این مطلب قصد داریم شما را با کاربردهای (IoT) در انرژی، خانه و ساختمان، صنایع، خرده فروشی و انبارداری، حمل و نقل و ردیابی و حوزه سلامت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در انرژی
انرژی مفهومی است که کل زنجیره ی تأمین از فرآیند استخراج و تولید تا مصرف مشترکین را در بر می گیرد و از جهات مختلف فنی، مدیریتی، اقتصادی، بازار و ... مورد بررسی قرار می گیرد. در بسیاری از تحلیل ها چرخه ی آب و محیط زیست نیز در کنار سیستم های انرژی مورد بحث قرار می گیرد.
پیش‌بینی شده است تا سال 2040 میزان انرژی به اندازه 37 درصد افزایش می یابد. IoT کمک می کند. استفاده از انرژی مقرون به صرفه شود و فشار وارده بر تقاضای انرژی را کم می کند. کاربرد IoT در انرژی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: 
1- توزیع انرژی
2- اندازه گیری انرژی مصرفی: بخش عمده انرژی مصرفی به کنتورهای برق، گاز و آب مربوط می‌شود. که با هوشمند شدن کنتورها اطلاعات آن ها به صورت دوره ای ثبت شده و از طریق شبکه به سازمان‌های مربوطه ارسال می‌شود.
سرعت رشد بازار اندازه گیری هوشمند تا سال 2020، در شکل زیر نشان داده شده است.


5
کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در خانه و ساختمان
همه دستگاه هایی که در یک ساختمان به اینترنت متصل می وشوند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و از طریق برنامه ها و اپلیکیشن های خاصی می‌توان آنها را مدیریت و کنترل کرد.
دستاوردهای کاربرد IoT در ساختمان ها عبارتند از:
• کنترل دما
• کنترل روشنایی
• سیستم های صوتی و تصویری
• سیستم های اعلام حریق
• سیستم های حفاظتی وامنیتی
• آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات
• کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها)
یکی از شرکت های فعال در زمینه کاربرد اینترنمت اشیا در ساختمان، شرکت Luxone است که از سال 2009 با هدف ارایه خدمات خانه و ساختمان هوشمند شروع به فعالیت نموده است. هدف کلی این شرکت ارایه راهکار جامع در زمینه خانه هوشمند است و تمامی محصولات مورد نیاز توسط این شرکت فراهم می‌شود.
دستاوردها:
• کنترل روشنایی
• پرده های خودکار
• کنترل استخر
• پارکینگ
• سیستم امنیتی
در شکل های زیر سرعت رشد خانه های هوشمند و درآمدهای حاصل از هوشمندسازی ساختمان ها تا سال 2020 را مشاهده می کنید.


6
کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در صنایع
کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در صنایع بسیار گسترده شده است و یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا می‌باشد. اینترنت اشیا صنعتی به اختصار IIoT نامیده می‌شود. (Industrial Internet of Things) از مهم‌ترین دستاوردهای اینترنت اشیا (IoT) در صنایع، هوشمندسازی کارخانه‌ها و هوشمندسازی پالایشگاه‌های نفت و گاز است. به‌طور مثال می‌توان تدابیری اندیشید که ابزارهای صنعتی در اثر افزایش دما و لرزش بیش از حد دچار آسیب نشوند. برای این منظور سنسورهایی روی دستگاه نصب می‌شوند که میزان دما و لرزش را بر روی پلتفرم ساخته شده نشان داده می‌شود و در صورت بالا رفتن بیش از حد اقداماتی برای جلوگیری از خرابی انجام شود. با توجه به گران بودن ماشین آلات صنعتی، تعمیرات و نگه‌داری آن‌ها، شرکت Inblay در کشور مکزیک از این راهکار برای امنیت بیشتر ماشین‌آلات خود استفاده کرده است. 
در شکل زیر پیش‌بینی رشد بازار صنایع هوشمند تا سال2020 نشان داده شده است.

 

6 1

 

 

کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در خرده فروشی و انبارداری
استفاده از اینترنت اشیاء در بخش خرده فروشی می‌تواند باعث هوشمند سازی عملیات زنجیرهای تأمین کالای مورد نیاز فروشگاه‌ها به همراه سرویس ارائه کالا و خدمات، مطابق نیاز مشتری شود.
از دستاوردهای کاربرد اینترنت اشیا در خرده فروشی و انبارداری عبارتند از:
• انبارداری هوشمند
• ایجاد کانال‌ها و جریان‌های درآمدی جدید
• بهبود تجربه مشتریان
• کنترل مصرف انرژی
• تخصیص بهینه کارکنان
برای مثال در مرکز خرید TresAguas در اسپانیا، نحوه تعامل با مشتریان به صورت کاملاً هوشمند و از طریق نرم‌افزار موجود بر روی موبایل به نام Ubicua Xperience صورت می‌گیرد. دستاوردهای پیاده سازی این راهکار عبارتند از:
• آنالیز رفتار مشتری با استفاده از تحلیل خریدهای هر مشتری در زمان‌های مختلف و درنتیجه ارائه سرویس‌های مورد علاقه
• تجربه‌های مشتریان: ارائه تخفیف‌های هدفمند به مشتریان و تحلیل
• رفتارهای یک خانواده برای ارائه سرویس‌هایی از قبیل رزرو رستوران، امنیت کودکان در محل خرید (ارائه دستبند امنیتی)، پرداخت هزینه‌ها از طریق موبایل
• ارائه تحلیل‌های جامع در راستای افزایش بهره‌وری و هوش تجاری (BI)
در شکل زیر پیش‌بینی رشد درآمد بازار خرده فروشی هوشمند در آسیا و اقیانوسیه را تا سال 2022 مشاهده می‌کنید.

8

 

کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در حمل و نقل و ردیابی
کاربرد IoT در حمل و نقل شامل حمل و نقل زمینی و ریلی و هوایی می‌شود. در حمل و نقل زمینی برای کنترل ترافیک شهری می‌توان از IoT استفاده کرد. برای این منظور سنسورهایی به منظور جمع آوری اطلاعات بر روی وسایل نقلیه نصب می‌شود که این سنسورها عبارتند از: سنسور شمارش تعداد ماشین‌ها، سنسور شناسایی خودرو، سنسور اندازه گیری سطح نویز محیط، سنسور اندازه گیری غلظت گازها.
هوشمندسازی سیستم حمل و نقل با هدف نظم دهی به سیستم حمل و نقل و بهبود وضعیت ترافیک و نظارت بهتر و پیشرفته‌تر بر شرایط رفت و آمد و پارک انواع خودروها مطرح شده است و می‌توان گفت دستاوردهایی که به همراه دارد عبارتند از:
• حمل و نقل عمومی
• خودرو
• مدیریت ناوگان
• ردیابی تجهیزات

در حمل و نقل ریلی نیز به عنوان مثال می‌توان گفت در پایانه‌ها و ایستگاه‌ها، بیلبوردهای اطلاعاتی از طریق اتصال به شبکه می‌توان به صورت اتومات به روز شده و اطلاعات را راحت‌تر در اختیار افراد قرار دهند. 
مثالی در زمینه کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل هوایی وجود دارد، پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین هستند که می‌توان برای حمل و نقل مرسوله‌های پستی یا مرسوله‌های بزرگ‌تر از آن‌ها استفاده کرد و نیاز به تعبیه ایستگاه‌های خودکار به منظور سوخت‌گیری یا شارژ باتری یا تعویض آن نیاز دارند و همچنین سیستم عاملی که کل شبکه و جریان ترافیک را هدایت و بهینه کند.
در شکل‌های زیر پیش‌بینی رشد درآمد بخش‌های مختلف حمل و نقل هوشمند و سرعت رشد تعداد خودروهای هوشمند تا سال 2022 آمده است.

10
 

کاربرد اینترنت اشیا (IoT) در حوزه سلامت
در راستای بهبود عملکرد بیمارستان‌ها و ارائه تجهیزات درمانی هوشمند و مراقبت و نظارت بر سلامت افراد با بیماری‌های خاص، دور نگه داشتن بیمارستان از طریق کنترل و برقراری ارتباط که به وسیله سیستم ارتباطی هوشمند و متصل به شبکه می‌توان با آن‌ها برقرار کرد و ارتباط بیشتر بین بیماران و پزشکان می‌توان از اینترنت اشیا (IoT) استفاده کرد که درنتیجه موجب کاهش هزینه‌های بسیار زیاد درمانی، کاهش آمارهای مرگ‌ومیر بر اثر عفونت‌های بیمارستانی و کاهش مرگ‌ومیر جهانی بر طبق آمارهای منتشرشده سازمان بهداشت جهانی شده است.
برای مثال شرکت آمریکایی Telcare که از سال 2008 فعالیت خود را شروع کرده و دستگاه سنجش قند خون هوشمند با هدف تسهیل کارکرد برای افراد دیابتی ارائه کرده است. این دستگاه ضمن اندازه گیری روزانه قند خون دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی است. امکان برقراری ارتباط دستگاه با گوشی کاربر و دستگاه هوشمند کسانی که کاربر تمایل دارد آن‌ها از روند تغییرات قند خون او مطلع باشند، از طریق تکنولوژی بی‌سیم سلولی M2M وجود دارد.
در شکل زیر پیش‌بینی سرعت رشد درآمد سلامت هوشمند و سرعت رشد تجهیزات هوشمند حوزه بهداشت و سلامت تا سال 2021 آمده است.

11

12


نظرات کاربران
ارسال نظر
مقالات
سیستم های هوشمند

سیستم های هوشمند

قبل ازینکه به بررسی سیستم های هوشمند برسیم لازم است تا اندکی درباره سیستم ها و چگونگی هوشمند شدن این سیستمها صحبت کنیم.
چگونه تلفن همراه خود را به یک دوربین باکیفیت برای ضبط در استودیو تبدیل کنیم؟

چگونه تلفن همراه خود را به یک دوربین باکیفیت برای ضبط در استودیو تبدیل کنیم؟

اگر به فروشگاه های تجهیزات الکترونیکی سری زده باشید حتما متوجه بالارفتن سرسام آور قیمت های این وسایل مخصوصاً دوربین های فیلم برداری حرفه ای شده اید. در این آموزش بسیار کاربردی میخواهیم به شما یک مژده دهیم. "دیگر برای ضبط ویدئوهای خود در استودیو نیازی به دوربین های حرفه ای ندارید" و می توانید کار خود را با همین ابزار ساده (تلفن همراه) آغاز کنید. باور نمیکنید؟!! پس حتما این آموزش کوتاه و کاربردی را ببینید و درمنابع مالی خود صرفه جویی کنید.
چگونه تلفن همراه خود را به یک ویس رکوردر تبدیل کنیم؟

چگونه تلفن همراه خود را به یک ویس رکوردر تبدیل کنیم؟

در این آموزش کوتاه و بسیار کاربردی توسط استاد بقوسیان یاد میگیرید که چگونه از تلفن همراه خود یک ویس رکوردر بسیار خوب بسازید. شدیدا به دوستانی که کار تولید محتوا انجام میدن دیدن این ویدئو رو توصیه میکنم.
پرداخت مالیات از طریق بیت کوین در ایالت اوهایو قانونی شد

پرداخت مالیات از طریق بیت کوین در ایالت اوهایو قانونی شد

ایالت اوهایو اولین ایالت آمریکایی شناخته شد که بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت مالیات خواهد پذیرفت.
موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان

موفق ترین نمونه‌های بازاریابی محتوا در ایران و جهان

در این جلسه، قصد داریم یک مرور کلی بر آنچه در جلسات قبل گفتیم، داشته باشیم و پس از آن، به معرفی موفق‌ترین کمپین‌های بازاریابی محتوا می‌پردازیم و علت موفقیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم. چه کمپین بازاریابی محتوایی موفق محسوب می‌شود؟ با مطالعه تجربه‌های موفقی که در این پست بررسی شده، می‌توانید پاسخ سوال خود را دریافت کنید. در کالج تپسل بیشتر بخوانید
7 روز هفته، 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
  • شماره تماس: 03132225332
  • info@rohamtechnology.com